Euro 2012. Cum arată după o zi?

Euro 2012 a început cu mare fast în cele două țări organizatoare, Polonia și Ucraina. Meciul de deschidere a fost oferit chiar de una din gazde, Polonia, care a remizat în fața propriilor suporteri, 1-1 cu Grecia. Albaștri au acuzat  dur arbitrajul deoarece li s-a refuzat o lovitură de pedeapsă, au avut om eliminat și lista poate să continue. Primul meci și primul scandal la EURO 2012, mai ales că înaintea acestuia suspiciunile de blat au prins viață. Pe fondul unor pariuri masive pe un meci cu mai mult de trei goluri, ceea ce nu se întâmplă prea frecevent în meciurile inaugurale, Polonia a primit sprijin din partea brigăzii conduse de spaniolul Carlos Velasco Carvallo. Un meci încheiat egal și un gust amar că trăim drama unor competiții a căror câștigători sunt felicitați înainte să dispute vreo partidă.

Onoarea a fost salvată de un meci foarte frumos în nocturnă, acolo unde Rusia s-a impus prin scunzii ei jucători, scor 4-1 la capătul unui meci în care portarul campioanei Europei, Petr Cech, nu a putut să își ajute prea mult echipa. Soarta părea încheiată după ce numai după 23 de minute rușii conduceau cu 2-0. Revenirea a venit, scor 2-1, însă a doua repriză a fost dominată de ruși care au mai punctat de două ori.

7 goluri marcate în prima zi la EURO 2012

1 eliminare în dreptul grecilor

1 eliminare în dreptul polonezilor

Ce mai urmează în cea mai importantă competiție europeană la nivel de echipe naționale?